Česky | Deutsch | English | Russian


Mapa:


Muzeum betlémů

Karlštejnské Muzeum betlémů dýchá historií. Barokní budova z 18. století dříve sloužila jako fara, dnes je doslova od sklepení po půdu nacpaná exponáty muzea. V podkroví se krčí největší pohyblivý betlém u nás. Ježíškovi tam přináší dary Karel IV., šašek královského dvora i Tomáš Garrigue Masaryk. Také exprezident Havel „přispěl svou troškou do mlýna“ – v roce 2006 zapůjčil k vystavení betlém, zdobený stříbrem a perletí. Výjimečný vánoční dárek dostal od Jásira Arafata.

Otevírací doba
leden – březen
SO – NE
10:00 – 17:00
duben – červen
ÚT – NE
10:00 – 17:00
červenec – srpen
DENNĚ
9:00 – 19:00
září – listopad
ÚT – NE
10:00 – 17:00
prosinec
DENNĚ
10:00 – 17:00
(pro školní skupiny je v listopadu a prosinci otevřeno již od 9.00)
Otevírací doba v době vánočních svátků
23.prosince
DENNĚ
10:00 – 17:00
24.prosince
DENNĚ
10:00 – 15:00
25. – 31.prosince
DENNĚ
10:00 – 17:00
1. – 5.ledna 2014
DENNĚ
10:00 – 17:00
Skupiny je třeba předem telefonicky objednat.
Pro skupiny nad 15 osob je možné po telefonické dohodě otevřít i mimo vymezenou otevírací dobu.
Vstupné
Dospělí 45,- Kč
Děti, studenti, důchodci 30,- Kč

Kontakt

Adresa: Karlštejn 11, 267 18

majitelka Mgr. Romana Trešlová
Telefon: (+420) 607 940 787
Email: [email protected]

Nejkrásnější betlém na světě

Karlštejnské podhradí se může pyšnit největším pohyblivým betlémem v Česku. Rozkládá se na ploše 80 m2 a kromě obřího modelu Karlštejna jej zdobí šestačtyřicet dřevěných figur. Vyprávění Karlštejnské pohádky, ozývající se z dobře ukrytých reproduktorů, doplňují tlumené tóny české hymny. Mámivý hlas vás přesvědčí, že se Ježíšek narodil v jeskyni pod Karlštejnem, s dary za ním přišel kromě sv. Václava i Masaryk a vínkem mu na zdraví připíjela Bílá paní. Uvidíte tlupu husitů, jak se hrne k hradní bráně; rolníky s Buškem z Velhartic v čele, kterak připravují vinobraní; i prosté ženy, peroucí v potoce prádlo. Postavičky jsou vyřezávané ze dřeva a oblečené v dobových kostýmech.

Vyřezávaná historie

V Muzeu betlémů je pohybujících se exponátů několik. Máme-li je připočíst k těm „obyčejným“ statickým, napočítáme jich dohromady na padesát. Všichni dřevění či dokonce chleboví a cukroví Ježíšci, obklopení Josefy, Mariemi a hýkajícími osly, mají velkou historickou hodnotu. Betlémy jsou staré až sto padesát let; nejstarší exponát je z 18. století. Ten vystihuje Ježíška v poněkud kompromitující situaci – při obřízce. Součástí betlému je i židovský velekněz.

Dobrou chuť!

Člověk by nevěřil, jak mu návštěva Muzea betlémů podráždí chuťové buňky. O vánočních svátích je celá budova provoněná čerstvým perníkem. Napečených betlémů je tu hned několik; svou „perníkářskou čest“ na Karlštejně tradičně obhajují Pardubičáci. Ve sklepení je po celý rok zpřístupněna vinařská výstava, která informuje o historii tohoto omamného řemesla na Karlštejnsku.


Penzion Pod Dračí skálou
Cena od: 550 Kč os./noc
Hotel Na Ostrově
Cena od: 420 Kč os./noc
Penzion Primus
Cena od: 438 Kč os./noc
Přidat hotel 
Víte že…

Víte, že Jizerská magistrála patří k nejoblíbenějším a nejlépe udržovaným lyžařským trasám? Vede chráněnou krajinnou oblastí i národním parkem. Cestu zpestřují rozhledny s výhledem na Jizerské hory i řada pomníčků připomínajících pytlácké přestřelky i případy umrznutí.Online Travel Solutions © Poděkování