Mapa:
Začalo to docela nevinně. Jistý pan Svoboda se vydal ke sběrateli historických hodin, aby si koupil staré pendlovky jako slušivou dekoraci bytu. Všechna ta okolní tikající krása ho nadchla natolik, že netrvalo dlouho a propadl sběratelství. Uplynulo čtvrt století. Muzeum, které založil, se dnes pyšní největší výstavou hodin v České republice.
Pouze na objednávku
Vstup pouze na telefonickou objednávku po předchozí domluvě na tel. +420 608 910 010 nebo 728 827 427.
Maximálně pět návštěvníků v jedné skupině, děti pouze v doprovodu rodičů nebo odpovědné osoby. Pro děti mladší šesti let je expozice nevhodná.
Vstupné | |
---|---|
Dospělí | 220,- Kč |
Děti (od šesti let), studenti a důchodci | 150,- Kč |
Adresa: Karlštejn 138, 267 18
Tel.: +420 608 910 010, +420 728 827 427
E-mail: [email protected]
Karlštejnské muzeum hodin se pyšní osm set padesáti exempláři. Miroslav Svoboda ani nemusel jezdit po světě, aby přišel k časostrojům z Anglie, Francie, Švýcarska, Německa, ba dokonce z Číny, Japonska a Ameriky. Ani neputoval časem a získal cenné historické hodiny z doby Rakouska-Uherska. Stačila výmluvnost a schopnost rozeznat i ocenit pravý klenot.
Sbírka se rozrůstala a majitel si přestal vědět rady, co s ní. Do domu se to přestávalo vejít; peníze, které by získal rozprodejem, rád oželel. Velkolepá přehlídka shromažďovala exponáty z 16. století až po novověk, ale neměla se komu (pomineme-li pana Svobodu) předvést. Renesanční, barokní, klasicistní i secesní budíky, zvonkohry a nejpřesnější regulátory volaly po vystavení. V roce 1994 se na tom začalo pracovat. Byl založen Klub přátel historických hodin a koupena a zrekonstruována vila v podhradí Karlštejna. Dveře Domu hodin se otevřely veřejnosti v dubnu 2003.
Výstava Domu hodin provede návštěvníky časem i prostorem. Jak už bylo řečeno, jsou tu exponáty staré stovky let (nejstarší hodiny pamatují rok 1520) i docela moderní (nejmladší věžní stroj je z roku 1950). Podle materiálu, vyřezávání, ozdob a strojků možná sami poznáte, z jaké doby ty či ony hodiny pochází. Motivy zas napoví, komu byl časostroj určen: zda šlechtici, církevnímu hodnostáři nebo sedlákovi. Součástí expozice jsou hodiny všech typů a velikostí: stolní, nástěnné a podlahové, věžní stroje, budíky, skleněné zvonkohry i malinkaté dětské hodinky, které sloužily jako ozdoba pokojů pro panenky. Z některých přístrojů jukají kukačky, na jiných se nad ciferníkem procházejí loutky.