Česky | Deutsch | English | Russian


Mapa:


Dům hodin

Začalo to docela nevinně. Jistý pan Svoboda se vydal ke sběrateli historických hodin, aby si koupil staré pendlovky jako slušivou dekoraci bytu. Všechna ta okolní tikající krása ho nadchla natolik, že netrvalo dlouho a propadl sběratelství. Uplynulo čtvrt století. Muzeum, které založil, se dnes pyšní největší výstavou hodin v České republice.

Otevírací doba

Pouze na objednávku
Vstup pouze na telefonickou objednávku po předchozí domluvě na tel. +420 608 910 010 nebo 728 827 427.

Maximálně pět návštěvníků v jedné skupině, děti pouze v doprovodu rodičů nebo odpovědné osoby. Pro děti mladší šesti let je expozice nevhodná.


Vstupné
Dospělí 220,- Kč
Děti (od šesti let), studenti a důchodci 150,- Kč

Kontakt

Adresa: Karlštejn 138, 267 18
Tel.: +420 608 910 010, +420 728 827 427
E-mail: [email protected]

Za hodinami kolem světa

Karlštejnské muzeum hodin se pyšní osm set padesáti exempláři. Miroslav Svoboda ani nemusel jezdit po světě, aby přišel k časostrojům z Anglie, Francie, Švýcarska, Německa, ba dokonce z Číny, Japonska a Ameriky. Ani neputoval časem a získal cenné historické hodiny z doby Rakouska-Uherska. Stačila výmluvnost a schopnost rozeznat i ocenit pravý klenot.

Kamarádi starých hodin

Sbírka se rozrůstala a majitel si přestal vědět rady, co s ní. Do domu se to přestávalo vejít; peníze, které by získal rozprodejem, rád oželel. Velkolepá přehlídka shromažďovala exponáty z 16. století až po novověk, ale neměla se komu (pomineme-li pana Svobodu) předvést. Renesanční, barokní, klasicistní i secesní budíky, zvonkohry a nejpřesnější regulátory volaly po vystavení. V roce 1994 se na tom začalo pracovat. Byl založen Klub přátel historických hodin a koupena a zrekonstruována vila v podhradí Karlštejna. Dveře Domu hodin se otevřely veřejnosti v dubnu 2003.

Procházka mezi tikajícími stroji

Výstava Domu hodin provede návštěvníky časem i prostorem. Jak už bylo řečeno, jsou tu exponáty staré stovky let (nejstarší hodiny pamatují rok 1520) i docela moderní (nejmladší věžní stroj je z roku 1950). Podle materiálu, vyřezávání, ozdob a strojků možná sami poznáte, z jaké doby ty či ony hodiny pochází. Motivy zas napoví, komu byl časostroj určen: zda šlechtici, církevnímu hodnostáři nebo sedlákovi. Součástí expozice jsou hodiny všech typů a velikostí: stolní, nástěnné a podlahové, věžní stroje, budíky, skleněné zvonkohry i malinkaté dětské hodinky, které sloužily jako ozdoba pokojů pro panenky. Z některých přístrojů jukají kukačky, na jiných se nad ciferníkem procházejí loutky.


Penzion Pod Dračí skálou
Cena od: 550 Kč os./noc
Hotel Na Ostrově
Cena od: 420 Kč os./noc
Penzion Primus
Cena od: 438 Kč os./noc
Přidat hotel 
Víte že…

Víte, že unikátní skalní útvar Pravčická brána zdobí „Sokolí hnízdo“? Tento výletní zámeček je dnes jednou z mnoha restaurací, v nichž se můžete občerstvit na cestě Českým Švýcarskem.Online Travel Solutions © Poděkování